Kuru Temizleme

Anasayfa » Kuru Temizleme

Kuru Temizleme Nedir ?
Kuru temizleme; çamaşır yıkama işlemi gibi kimyasal madde kullanarak yapılan bir temizlik yöntemidir.

Kuru Temizleme Tarihi ;
Kuru temizleme işlemi 150 yılı aşkın bir süredir ilk olarak Fransa’nın başkenti Paris’te tesadüfen fark edilerek ortaya çıkmıştır.Jolly Belin adındaki Fransız genellikle sanayide kullanılan bir Petrol türevi olan “Kerosen” maddesini yanlışlıkla kıyafetine dökmüş ve dökülen bu maddenin kıyafetindeki lekeyi çıkardığını şaşkınlıkla farketmiştir.

Bu deneyimin ardından Jolly Belin daha detaylı odaklanarak,ilk kuru temizleme dükkanını 1840 yılında Paris’te açmıştır.Başlangıç yıllarında Kerosen ve Gaz kullanılarak yapılan kuru temizleme işlemi günümüzde Petrol türevi Solventler ile yapılmaktadır.

Neden Tercih Etmelisiniz ?
Kuru temizleme’nin kıyafetler üzerindeki en büyük avantajları çekilmelerin,deformasyonun ve işlem sonrası şekil bozukluğunun olmamasıdır.
Elbise ve kumaşları temizlemek iki yol ile mümkündür;

) Su ile temizleme (Deterjan,çamaşır suyu,sabun tozu vb.)
) Kimyasal madde ile (Petrol türevi solventler)

Su ve deterjan kullanılarak yapılan temizlik kolay ve basit olduğundan,pamuk ve ketenden dokunan kıyafet ve kumaşlara kolaylıkla uygulanabilir.Fakat yün ve ipek türü kumaşlardan üretilen eşyaların temizliği daha hassastır.Çünkü yün içeren kumaşlar sıcak sudan ve sabundan etkilenir.İpekten üretilen kumaşlar rengini,parlaklığını ve dokuma apresini kaybederler.Bu tip hassas kumaşların temizliği mutlaka kuru temizleme yöntemiyle yapılmalıdır.

Dry Temiz Sepeti olarak tam otomatik dijital makinemizle kuru temizleme hizmeti vermeye devam ediyoruz.